Plísně začínají být aktuální

- Komerční sdělení -brilantní

Minulotýdenní ochlazení pokračuje i nadále. Sem tam sluníčko a více vláhy zlepšují podmínky pro růst a vývoj rostlin, ale mění i podmínky pro nemoci a škůdce.

Z nemocí začínají být postupně aktuální plísně, naopak, padlí by měly pomalu ustupovat. Škůdcům chlad a voda nevyhovuje, zpomaluje jejich vývoj, případně jejich četnost přímo decimuje – snižuje tedy jejich škodlivost.

Čtěte také:

Žádný vztah vám dlouho nevydrží? Možná děláte tyto závažné chyby

Čtěte také:

Kdy ve vztahu zpozornět, abyste se ubránili manipulátorovi či toxické žárlivosti?

Čtěte také:

Krutá pravda! Ženy pracují dvakrát více než muži… Ale, alespoň v tomto jsou pánové lepší

Čtěte také:

Vánoce? Tato znamení nakupují dárky výlučně na poslední chvíli, zde jsou jejich důvody

Čtěte také:

Jak dlouho trvá bolest po rozchodu? Odborník má odpověď, ale asi vás nepotěší…

Čtěte také:

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Čtěte také:

Tipy jak zařídit moderní ložnici a ložnici pro hosty

Čtěte také:

Posilovací guma – sportovní pomůcka na cvičení doma i venku

Čtěte také:

Na jaře všechno rozkvétá. Proč nezkusit také nějakou výraznou změnu?

Čtěte také:

Striptýz Pardubice: Zábava na rozlučku se svobodou či oslavu narozenin

Čtěte také:

Nika v koupelně: stylové řešení

Čtěte také:

Miniklimatizace jako pohodlné řešení

V takovém počasí se nedaří ani plísni okurkové. Přesto upozorňujeme, že její čas se blíží. V dosavadním průběhu počasí nebylo mnoho dní vhodných pro její rozvoj, zejména pro poměrně nízké teploty.

Vlhkostní poměry jsou momentálně příznivé (vlhká půda, deště, dlouho orosené listy), ale teploty jsou nízké a nedosahují optimálních 28 až 30 °C.

Jelikož okurky patří mezi intenzivně zavlažované plodiny, problém vlhkosti pro plíseň v podstatě neexistuje. Rozhodující je pak už jen přiměřeně vysoká teplota tropických hodnot, vlhčení listů a parné dny.

Takže po výrazném zvýšení teplot bude zapotřebí ochrana, obvykle začíná ihned po zjištění prvních výskytů.

Podobně upozorňujeme pěstitele rajčat na jihu Slovenska a v deštivějších lokalitách, případně v intenzivně zavlažovaných porostech na preventivní ošetřování proti plísni bramborové. První ošetření se provádí po zjištění prvních příznaků nemoci na raných odrůdách brambor.

Na ošetření jsou povoleny kontaktní přípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Cuproxat SC, Citan DG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP a Kocide 2000 Acrobat MZ WG, Ridomil Gold Plus 42,5 WP a Tanos 50 WG.

Plíseň cibulová
Opětovně připomínáme ochranu cibule proti plísni cibulové, která je spíše chladnomilnější plísní.

Poprvé se ošetřuje obvykle v tomto období a následně v 7-14denních intervalech, v závislosti na průběhu počasí a použitém přípravku. Pro první a poslední ošetření jsou vhodnější kontaktní přípravky, kombinované je třeba použít maximálně dvakrát za sezónu. Společně se ošetřuje nejvýše třikrát.

I když není nejteplejší, mšice přežívají, množí se a sají hostitele. Proto opětovně upozorňujeme na ochranu proti nim. Ochrana má význam hlavně při jejich přemnožení, preventivně se neošetřuje. Je vhodné spojit ochranu proti nim s ochranou i proti jiným škůdcům, abychom ušetřili přípravky, čas a peníze, nezatěžovali zbytečně životní prostředí a vlastní produkci zbytky přípravků na ochranu rostlin.

Vinohradníky upozorňujeme na ošetřování proti padlí i peronosporu okamžitě po odkvětu. Výběr přípravku není rozhodující, mnohem důležitější je termín, který nesmí přesáhnout 14 dní od posledního postřiku, bez ohledu na průběh kvetení.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora