Přemnožily se roztoči i svilušky

- Komerční sdělení -brilantní

Teplo a sucho přeje hlavně škůdcům. Přemnožily se i svilušky na ovocných dřevinách, které škodí zejména na jádrovinách.

Nejrozšířenější jsou dva druhy a to roztočec ovocný a roztočec chmelový. Škody se projevují především na listech, na kterých se ztrácí svěže zelená barva a listy postupně šedí. Při velmi silném napadení se listy pomalu trubkovitě svinují a nabývají až rezavě hnědého zabarvení.

Čtěte také:

Žádný vztah vám dlouho nevydrží? Možná děláte tyto závažné chyby

Čtěte také:

Kdy ve vztahu zpozornět, abyste se ubránili manipulátorovi či toxické žárlivosti?

Čtěte také:

Krutá pravda! Ženy pracují dvakrát více než muži… Ale, alespoň v tomto jsou pánové lepší

Čtěte také:

Vánoce? Tato znamení nakupují dárky výlučně na poslední chvíli, zde jsou jejich důvody

Čtěte také:

Jak dlouho trvá bolest po rozchodu? Odborník má odpověď, ale asi vás nepotěší…

Čtěte také:

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Čtěte také:

Tipy jak zařídit moderní ložnici a ložnici pro hosty

Čtěte také:

Posilovací guma – sportovní pomůcka na cvičení doma i venku

Čtěte také:

Na jaře všechno rozkvétá. Proč nezkusit také nějakou výraznou změnu?

Čtěte také:

Striptýz Pardubice: Zábava na rozlučku se svobodou či oslavu narozenin

Čtěte také:

Nika v koupelně: stylové řešení

Postižené listy opadnou
Pokud se koncem léta k sviluškam přidruží i suché letní počasí, mohou postižené listy předčasně opadnout. To může mít za následek zeslábnutí stromů, zhoršenou kvalitu plodů, omezenou a nedokonalou tvorbu květních poupat pro budoucí úrodu a sníženou odolnost proti zimním mrazům.
Mimořádné přemnožení roztočců, ale i roztočů, nastává zejména při nesprávném používání chemických přípravků na ochranu rostlin.

Problémy s nimi bývají v sadech, ve kterých se nadmíru používají chemické přípravky. Zejména používání širokospektrálních insekticidů proti obalovačům způsobuje úhyn i užitečných dravých roztočů, které se živí škodlivými roztočci.

Proto je třeba při volbě ochranných zásahů a výběru vhodných přípravků postupovat velmi opatrně, protože silné přemnožení roztočců se odstraňuje často i více let.

Nejvhodnějším způsobem ochrany je biologická ochrana nasazením dravého roztoče Typhlodromus piri. Při jeho použití je důležitý výběr chemických přípravků. Ve výsadbách, kde se nevyužívá biologická ochrana, je chemická ochrana potřebná pouze tam, kde se zjistil velký počet přezimujících vajíček (tisíc a více na metr délky větví), nebo kde byl v loňském roce zaznamenán jejich silný výskyt. Lze využít podzimní postřik, předjarní ošetření nebo přípravky na líhnoucí se larvy v období ještě před kvetením.

Pečující přípravky
V pozdějším období během vegetace proti dalším generacím svilušky, kdy se na listech nacházejí všechny jejich vývojové stupně – letní vajíčka, larvální a dospělá stadia, se používají přípravky Omite 30 W, který se může kombinovat s přípravkem Nissorun 10 WP, dále Roztočce Stop, jen na jabloně Talstar 10 EC, Magus 200 SC a Ortus, pouze na jádroviny Vertimec 018 EC a jen na jádroviny a švestky Sanmite 20 WP. Přípravek Omite 30 W účinkuje při teplotách pod 15 °C nedostatečně a nad 25 °C může působit fytotoxicky. Ošetřuje se zejména za suchého a teplého počasí a tehdy, když se zjistí v průměru na list 3 až 5, a více pohyblivých roztočců.

Nižší počet platí na začátku léta. Při kontrole se zjišťují všechna pohyblivá stadia svilušky ovocného, ​​svilušky chmelového a ostatních příbuzných druhů.

Vícenásobné opakované ošetřování přípravky se stejným mechanismem účinku může vést ke vzniku rezistentních populací roztočců. Proto se doporučuje ve stejné výsadbě použít přípravky se stejným mechanismem účinku pouze jednou za sezónu.

Z toho vyplývá, že nejvhodnější kombinace jsou maximálně tři postřiky – předjarní, proti líhnoucím se larvám a nyní během vegetace.

Ochranná doba
Třeba dbát také na dodržování hygienické ochranné doby před sklizní, která se pohybuje od 14 dnů u přípravků Ortus a Verimec 018 EC, a do 60 dnů u přípravku Talstar 10 EC.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora