Za problémy se zažíváním může být i psychika

- Komerční sdělení -brilantní

Za poruchami zažívání se mohou skrývat také psychické problémy. Nervové zásobení žaludku zajišťuje bloudivý nerv, který také řídí množství produkované žaludeční kyseliny a rychlost, s jakou natrávená potrava žaludek opouští. Také deprese a úzkost ovlivňují chování žaludku a dalších trávicích orgánů. Zvýšená tvorba žaludeční kyseliny  a zpomalené vyprazdňování žaludku mohou způsobit poruchu zažívání a popřípadě i žaludeční vředy.

Jaké jsou příznaky?

Čtěte také:

Ošetřování proti obalovači švestkovému a broskvovému

Čtěte také:

Přemnožily se roztoči i svilušky

Čtěte také:

Plísně začínají být aktuální

Čtěte také:

Mýty a fakta o trvalém pobytu v pronajatém bytě

Čtěte také:

Pojištění majetku - co, kde, jak, za kolik

Čtěte také:

Melnik: červené suché víno

Stupeň potíží, které poruchy zažívání vyvolávají, je individuální a kolísá od bolestí a zvýšené plynatosti až k těžkým poruchám  nebo silnému pálení žáhy. Obtíže do velké míry závisí na vyvolávající příčině. Zpravidla se jedná o bolest, která má kolíkovitý charakter a může se také objevit nucení na zvracení a pocit těžkosti v oblasti žaludku. Velmi často dochází také k zpětnému toku žaludeční šťávy  do jícnu. Žaludeční kyselina může při říhání proniknout až do úst a vyvolat chrapot a pálení na hrudníku nazývané „pálení žáhy“. Postižení jedinci často trpí nadměrným sliněním. Pokud se jedná o chronické poruchy zažívání, je jazyk suchý, často hnědavě povleklý a objevuje se páchnoucí dech.

Komplikace

Ojedinělý záchvat špatného trávení po těžkém jídle není nijak nebezpečný. Jestliže má však porucha chronickou povahu a dlouho neodeznívá, je vhodné vyhledat lékaře, protože některé závažné nemoci mohou vyvolat často bolesti a napodobují poruchy zažívání. Velmi záludné mohou být např. infarkty nebo plicní embolie.

Pokud se jedná o chronickou poruchu zažívání, doporučuje se vyšetření žaludku rentgenem nebo endoskopické vyšetření. Pokud se za příčinou schovává stres nebo nevhodné stravovací návyky, je nutné upravit životní styl. Při jednorázových potížích zpravidla postačí užití běžných prostředků proti nevolnosti. Tam, kde je příčina v organickém poškození zažívajícího ústrojí, závisí prognóza na jeho povaze. Lidé trpící vředovou chorobou musí užívat léky, které snižují produkce žaludeční kyseliny, a v některých případech se léčí antibiotiky, aby se zahubily bakterie, které přispívají k tvorbě žaludečních vředů.

Předchozí článek
Další článek
- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora